Zde je Studebaker poháněný Porsche, o jehož existenci jste nikdy nevěděli

2
Zde je Studebaker poháněný Porsche, o jehož existenci jste nikdy nevěděli

Při návštěvě Národního muzea Studebaker v South Bend v Indianě tento týden nemohu říci, že jsem očekával, že uvnitř najdu něco, co by mohlo být i jen okrajově spjato s Porsche. Zatímco Studebaker ano kontrakt s Porsche na výrobu několika prototypů, včetně sedanu V6 s motorem vpředu na počátku 50. let, k žádnému nedošlo. Tohle není to auto, ani si ho nedali do provozu Studebaker nebo Porsche. Je to Studebaker Lark z roku 1959 poháněný motorem Porsche 356 o objemu 1500 ccm, který vyčníval vzadu.

Jak příběh pokračuje, Curtiss-Wright se sídlem v New Jersey koupil Lark pro technické cvičení a zbavil jej původního podvozku s motorem vpředu a zadním pohonem. Pomocí motoru Porsche o výkonu 60 koňských sil a několika bitů Volkswagen Bus firma spojila vzduchem chlazený Lark s motorem vzadu. Vzhledem k tomu, že „kompaktní“ Lark byl o něco větší a těžší než 356 a jeho nejmenší motor z továrny – řadový šestiválec o objemu 170 krychlových palců – produkoval kolem 90 koní, vzduchem chlazený Lark by se jen stěží dal považovat za rychlý nebo sportovní. Sakra, v té době Studebaker nabízel Lark s motorem V8, který dokázal sprintovat z nuly na šedesát za méně než 10 sekund, což byl významný výkon konce 50. let. Obávám se, že tento Lark poháněný Porsche možná nebyl schopen dosáhnout ani šedesátky!

V každém případě Curtiss-Wright nedávno získal práva na výrobu rotačních motorů typu Wankel v USA na základě smlouvy od německé automobilky NSU. Společnost plánovala použití motorů v letadlech, ale někteří se domnívají, že tento mashup Porsche-Stude měl být prototypem nového amerického kompaktu s rotačním motorem vzadu. Inženýři Curtiss-Wright vyvinuli palivovou nádrž a systém uchycení náhradních pneumatik v původním motorovém prostoru Lark, který vypadal snad jako připravený k výrobě, a odstranili z vozu tunel převodovky, aby demonstrovali pohodlí na rovné podlaze, které poskytuje přesun motoru dozadu.

Prototyp se samozřejmě nikdy nedostal za tuto fázi a na auto se rychle zapomnělo. Možná to byl domácí projekt někoho z Curtiss-Wright, nebo to možná byl rychlý žvanec, o kterém si nikdo nedělal žádné poznámky, ale o tomto voze je na světě jen velmi málo dokumentace. Zřejmě byl prodán jako běžné staré ojeté auto. V těchto dnech sedí ve spodní galerii otevřeného úložiště muzea Studebaker a vypráví svůj nevyřčený příběh. A k tomu zvláštní. Pokud někdy budete v této oblasti, dlužíte si, abyste se zastavili a podívali se na tento podivný kousek historie sousedící s Porsche.

podobné příspěvky

Leave a Reply