Závodník Porsche GT3 R generace 992 se postaví na Le Mans a další

0
Závodník Porsche GT3 R generace 992 se postaví na Le Mans a další

911 RSR generace 991 sloužil dlouhou životnost a získal mnoho ocenění, ale od konce sezóny 2023 je král mrtvý. Ať žije král! Nový 911 GT3 R převezme místo tam, kde 911 RSR skončil, protože třída GTE má po příští sezóně ve FIA ​​WEC vymřít a bude nahrazena zjednodušenou třídou GT3. Naštěstí je třída GT3 již velmi populární v mnoha závodních sériích po celém světě, včetně IMSA zde v Severní Americe, stejně jako DTM v Evropě. Na minulém víkendu 24 hodin Spa-Francorchamps Porsche odhalilo svého nového konkurenta třídy GT3, založeného na současném podvozku 992 generace 911. GT3 zůstane programem převážně zaměřeným na zákaznický tým, protože Porsche každoročně prodává desítky těchto závodníků po celém světě. S továrním týmem zaměřeným na nový program LMDh, rozšiřující svůj program Formule E a rozvíjející nový vztah Formule 1 s Red Bull Racing se zdá méně pravděpodobné, že by Porsche Motorsport nasadilo jakékoli GT3 R a pokračovalo by ve spolupráci s vynikající továrnou. -podporované programy jako Pfaff, Proton a Manthey, mezi ostatními. Tato nová verze se vyznačuje větším motorem, „konstantnějším aerodynamickým výkonem“ a vylepšeným vyvážením vozidla ve srovnání s odcházejícím strojem.

„Nová 911 GT3 R má velké boty,“ říká Michael Dreiser, obchodní ředitel Porsche Motorsport. „Jeho předchůdce vyhrál na scéně GT3 ve čtyřech sezónách od roku 2019 téměř vše, co se dá vyhrát. Mezi jeho výjimečné úspěchy patří celková vítězství ve 24hodinových závodech na Nürburgringu a také zde ve Spa-Francorchamps. Předchůdce závodil našimi zákazníky a dosáhl vítězství ve třídě na 24 hodinách v Daytoně a 12 hodinách v Sebringu. Nový model čelí obrovské pracovní zátěži v rukou závodních týmů zákazníků Porsche.“

„U nesmírně úspěšného předchůdce jsme se trefili do černého. V souladu s tím je laťka pro jeho nástupce vysoká,“ zdůrazňuje Sebastian Golz, projektový manažer 911 GT3 R v Porsche Motorsport. „Naším úkolem nebylo udělat novou 911 GT3 R ještě rychlejší – klasifikace v rámci výkonnostních oken stanovených BoP tuto výhodu rychle ruší. Pro nás šlo především o to, aby naši zákazníci mohli jezdit se závodním vozem rychleji a déle. To vyžaduje odolnost, a proto jsme se zaměřili především na lepší jízdní vlastnosti. To se odráží v širším využitelném pásmu otáček nového 4,2litrového motoru, stabilnější a konstantnější aerodynamice a nižším zatížení zadních pneumatik, což umožňuje jejich delší životnost.“

Počínaje letošním rokem IMSA vykopla GTLM ve prospěch GTD Pro, který používá vozy GT3, což znamená, že nový GT3 R od Porsche by mohl potenciálně vyhrát 24 hodin v Daytoně, 12 hodin v Sebringu a Petit Le Mans. Vozy třídy GT3 jsou již na vrcholu legendárních vytrvalostních závodů, jako jsou 24 hodin Nurburgring, 24 hodin Spa, 12 hodin Bathurst, 12 hodin v zálivu v Abu Dhabi a 8 hodin Indianapolis. Počínaje rokem 2024 bude GT3 R také způsobilé pro všechny závody FIA WEC, včetně 24 hodin Le Mans, i když samozřejmě ne jako nejvyšší třídu.

Nová GT3 R obsahuje nový 4,2litrový vodou chlazený plochý šestiválec se čtyřmi ventily na válec a přímým vstřikováním paliva. Je to vývoj motoru 992 pro pouliční auto, ale samozřejmě postavený na vyšší specifikaci pro vytrvalostní závody. Nový motor má mít výkon kolem 570 koňských sil a křivky točivého momentu a výkonu byly optimalizovány v celém rozsahu otáček. To znamená, že nový 4,2litrový motor je vhodnější pro „džentlmenské řidiče“, kteří si za zážitek platí. Nasazení zubaře do nového 992 GT3 R na 24 hodin v Daytoně bude efektivnější než předchozí generace, protože neztratí tolik času v provozu, pokud dokážou přidat plyn dříve a mít na požádání větší točivý moment. míjení. Na rozdíl od 911 RSR nová GT3 R neukládá motor doprostřed, ale raději jej vystrčila zpět tam, kde je v ulici 911, ačkoli motor byl nakloněn dopředu o 5,5 stupně, aby se vešel do auta. s hlubším difuzorem pro větší zadní přítlak. Mezitím byl alternátor a kompresor klimatizace přesunuty do přední části hnacího ústrojí, zřejmě kvůli odvádění výkonu z převodovky, aby se vyvážení hmotnosti 911 GT3 R posunulo trochu dopředu.

Podvozek 911 GT3 R je lehký díky rozsáhlému použití kompozitu hliník-ocel. Většina karoserie vozu je vyrobena z uhlíkových vláken muší hmotnosti, včetně předních a zadních vík, dveří, bočních panelů, zadního křídla a střechy. Podběhy kol jsou vyrobeny z aramidových vláken. Zadní křídlo má nyní labutí krk pro lepší účinnost a poprvé u GT3 R má nyní 911 zcela ploché břicho vedoucí do difuzoru. Nový vůz prý nabídne větší přítlak než odcházející stroj, ale bez výrazného zvýšení odporu. Impozantní!

Vysoce výkonné LED světlomety modelu 911 GT3 R spoléhají na technologii „kolimátoru“, která mimo jiné pochází přímo z nového prototypu Porsche LMDh 963. Toto zařízení funguje jako lupa, pouze obráceně. Osvětluje zvláště velkou plochu závodního okruhu a je významným vylepšením předchozího modelu, který byl dříve považován za lídra třídy.

Technické údaje Porsche 911 GT3 R (992) modelový rok 2023


Pojem
• Jednomístný zákaznický závodní vůz; homologováno pro kategorii FIA GTE; homologační základ: Porsche 911 GT3 (řada 992).

Hmotnost/rozměry
• Základní hmotnost: cca. 1 250 kg (v závislosti na klasifikaci BoP); rozvor: 2 507 mm.
• Délka: 4 619 mm; šířka: 2 039 mm (přední náprava) / 2 050 mm (zadní náprava).

Motor
• Vodou chlazený šestiválcový boxer, umístěný vzadu; obsah 4 194 ccm, zdvih 81,5 mm, vrtání 104,5 mm; max. otáčky 9 250/min; výkon: cca. 416 kW (565 k); čtyřventilová technika; motýlkový systém s jednou škrticí klapkou; přímé vstřikování paliva; řídící jednotka motoru Bosch MS 6.6; mazání suché jímky s výměníkem tepla olej-voda; jednohmotový setrvačník; závodní výfukový systém s dvojitými koncovkami a katalyzátorem certifikovaným DMSB; kvalita paliva: Superplus bezolovnatý do E20 (min. 98 oktanů).

Přenos
• Šestistupňová sekvenční převodovka Porsche s konstantním záběrem; řadicí pádla na volantu s elektronickým ovladačem řazení; mechanický samosvorný diferenciál s nastavitelným systémem předpětí; třílamelová karbonová závodní spojka.

Tělo
• Lehké tělo s inteligentním designem z hliníkovo-ocelového kompozitu; upevňovací body pro zvedací zařízení, odnímatelný záchranný poklop ve střeše; přivařená klec proti rolování; schváleno pro použití spolujezdcem na okruzích; šestišroubové karbonové závodní sedadlo podle FIA ​​8862-2009; šestibodový bezpečnostní pás pro použití s ​​HANS®; podélně nastavitelná sestava pedálů a nastavitelný sloupek řízení se snímačem úhlu natočení volantu; přední kryt s integrovanými rychlouzávěry, kanálem výstupu vzduchu z chladiče a centrálním přívodem vzduchu pro ventilaci kokpitu; rozšířený přední nárazník se spojlerem; blatníky s nástavci; zadní obložení s integrovaným dešťovým světlem v souladu s FIA; dveře, zadní víko z uhlíkových vláken a zadní křídlo; zadní křídlo s úchyty na „labutí krk“; plně polykarbonátové zasklení s tvrdým povlakem; vyhřívané čelní sklo; čtyřsloupový systém vzduchového zvedáku; upevňovací body ventilu na obou stranách; Palivový článek FT3 o objemu 117 litrů v přední části vozu.
• Vnitřní obložení z uhlíkových vláken, multifunkční volant z uhlíkových vláken s rychlospojkou, řadicími pádly a osvětlenými tlačítky; ergonomický digitální dotykový panel s vícebarevným podsvícením; bezpečnostní sítě (uprostřed a na straně řidiče) v souladu s nejnovějšími bezpečnostními předpisy FIA; integrovaná ochrana proti bočnímu nárazu CFK; sedadlo řidiče s ventilací sedadla; hasicí systém s elektronickou spouštěcí jednotkou.

Suspenze
• Kovaná hliníková ramena a horní úchyty, optimalizovaná tuhost; vysoce výkonná kloubová ložiska s ochranou proti prachu; náboje kol s centrálním zamykáním; závodní tlumiče nastavitelné v pěti směrech, design ventilů specifický pro motorsport a funkce blow-off; nastavení odpružení pomocí podložek; oboustranně nastavitelné stabilizátory mečového typu; pružinový posuvný potenciometr; systém sledování tlaku v pneumatikách.

Přední náprava:
• Dvojitá lichoběžníková přední náprava, nastavitelná světlá výška, odklon a sbíhavost.
• Elektrohydraulický posilovač řízení.
• Jednodílné slitinové ráfky, 12,5J x 18, rozměr pláště 30/68-18.

Zadní náprava:
• Zadní odpružení Multilink, nastavitelná světlá výška, odklon a sbíhavost.
• Závodní hnací hřídel s přírubami stativu.
• Jednodílné slitinové ráfky, 13,5J x 18, rozměr pláště 31/71-18.

Brzdy
• Dva nezávislé brzdové okruhy obsahující snímače tlaku brzd přední a zadní nápravy, řidičem nastavitelné rozdělování brzdné síly prostřednictvím systému vyvážení brzd; závodní brzdové destičky; optimalizované brzdové potrubí; snímače teploty brzd; ergonomické umístění brzdového pedálu pro brzdění levou a pravou nohou.
• Závodní ABS generace 5 od společnosti Bosch
• Přední náprava: Šestipístkové hliníkové monoblokové závodní brzdové třmeny „anti knock-back“ pístové pružiny; vnitřně odvětrávané vícedílné ocelové brzdové kotouče 390 mm x 35,7 mm; hliníková komora brzdového kotouče.
• Zadní náprava: Čtyřpístkové hliníkové monoblokové závodní brzdové třmeny s pístovými pružinami „proti klepání“; vnitřně ventilované vícedílné ocelové brzdové kotouče 370 mm x 32,1 mm; hliníková komora brzdového kotouče.

Elektrický systém
• architektura 992 EE Motorsport; nová, snadněji použitelná sada nářadí Porsche s efektivnější manipulací; elektronické součástky Cosworth nejnovější generace; Logger Unit Porsche; napájecí skříň Porsche; 10,3palcový barevný displej Porsche s integrovaným RLU, záznam dat přes USA stick; nepropustná baterie LiFePo4 12V, 40 Ah v prostoru pro nohy spolujezdce; 210 A alternátor; digitální dotykový panel s vícebarevným podsvícením; jednoramenný stěrač s přímým pohonem (přerušovaný a nepřetržitý).
• LED světlomety s integrovanými přídavnými světly; LED zadní světla plus dešťové světlo. Přílohy pro záznamník dat o nehodě (ADR).

podobné příspěvky

Leave a Reply