Porsche zrenovovalo nádherný 959 S pro vysloužilého esa F1 Nicka Heidfelda

1
Porsche zrenovovalo nádherný 959 S pro vysloužilého esa F1 Nicka Heidfelda

Porsche 959 je ikonou historie značky. Pro mnoho nadšenců je to vůz, který udělal z Porsche vážného soupeře ve světě superaut. Zapomeňte na vítězství v soutěžích, nadvládu v Le Mans té doby nebo desetiletí zdatnosti na trati. Ne, Porsche nebylo ve skutečnosti výrobcem sportovních vozů jako Ferrari, dokud 200 MPH 959 poprvé nenasoukala turba. Je to masivní technologický krok vpřed v historii Porsche a étos tohoto vozu i dnes posouvá značku kupředu. 959 představuje elegantní a bezproblémovou rychlost. Vylepšená verze Sport obsahuje výkonnější plochý šestiválec s výkonem 508 koní, odpružením vinutými pružinami [instead of the Komfort model’s hydropneumatic], kůží potažený ochranný rám a přilnavé látkové závodní kbelíky. 959 S Nicka Heidfelda ukazovalo na počítadle kilometrů pouhých 2 600 mil, když dorazilo na Porsche Classic v roce 2017 pro kompletní aktualizaci.

Nicka Heidfelda si možná pamatujete z jeho působení na startovním roštu formule 1. V letech 2000 až 2011 startoval ve 183 Grand Prix po celém světě a získal 13 umístění na stupních vítězů, stejně jako pole position a dvě nejrychlejší kola. Může být považován za jednoho z nejlepších jezdců, kteří nikdy nevyhráli závod. Tento muž nahradil svůj čas na startovním roštu F1 řadou dalších úspěchů v motorsportu, včetně čtyř poměrně silných sezón na startovním roštu Formule E a pěti let jako jeden z hlavních jezdců Rebellion Racing. S Rebellion zaznamenal v roce 2014 vítězství ve třídě Le Mans a celkové vítězství v Petit Le Mans v roce 2013. Je to druh kariéry, kterou by mnoho závodních jezdců hrdě nazývalo svou vlastní, a kdyby se ještě pár věcí povedlo , mohl být skutečně kandidátem na mistrovství světa ve všech třech sériích.

Bez pravidelného cvičení začalo na autě narůstat to, co Porsche popisuje jako „poškození při skladování“. Auto potřebovalo generální opravu od přídě po záď. Uwe Makrutzki, vedoucí restaurování továren Porsche Classic, říká: „Hnací ústrojí a podvozek musí být celkově přepracovány; zkušenosti ukázaly, že jakékoli omezení rozsahu práce vede k problémům. Téměř všechny 959 s námi byly alespoň jednou v životě,“ pokračuje Makrutzki. „Takže jsme hodně trénovali. Díky vysoce komplexní technologii je však generální oprava 959 vždy velmi zvláštní a úžasná mise.“ Naštěstí pro nás, protože jsme vždy byli zastánci řízení vašich vozů, Makrutzki s námi souhlasí. Říká, že každých 959 by mělo urazit alespoň 60 mil smíšeného provozu minimálně jednou za měsíc. Pokud máte 959, nejen že děláte medvědí službu autu, abyste ho nechali ve skladu, ale také děláte medvědí službu světu. Myslete na široké úsměvy všech lidí, kteří to na silnici uvidí!

Naštěstí Porsche Classic převzalo všechny testovací a opravné nástroje ze standardní výrobní linky, což znamená, že Porsche Classic má nejrozsáhlejší archiv 959 odborných znalostí na světě. Heidfeldovo auto bylo zřejmě vybaveno nějakým druhem nestandardního tuningového čipu pro rozšíření jeho systému řízení motoru Motronic. Pracovníci Porsche Classic na Heidfeldovu žádost uvedli jednotku Motronic do původního stavu. Kde jinde byste si takovou službu mohli nechat dokončit?

Vůz 959 S bývalého jezdce formule 1 byl poté připraven znovu vyrazit na silnice v prosinci 2021. Heidfeld: „Měl jsem tu čest řídit mnoho vysoce výkonných vozů, ale řídit tuto high-tech legendu je pro mě něco výjimečného. Koncem 80. let jsem byl fanouškem náctiletých aut a pro mě bylo toto Porsche vždy výjimečné. Ve své době byl 959 nejrychlejším sériovým vozem na světě a zdaleka nejpokročilejším. Takže ani dnes nejezdí jako 30 let staré auto, ale jako mnohem modernější vozidlo.“

podobné příspěvky

Leave a Reply